Çağrı Merkezi

0531 583 0095

Çağrı Merkezi
Fiyat Teklifi Alın

CAM BALKON FAYDALARI

        Evinizde yer alan açık balkonları kapatarak daha fazla kapalı yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Pencereler ve balkon detayları uyumlu olduğunda muhteşem bir dekorasyon yapmış olursunuz. Kapalı balkon uygulamalarında genel olarak iç dekorasyon uyumu ön planda tutulur. Özellikle balkon camlarını renkli seçmek veya filmli camlar kullanmak güneş ışığının dekorasyon estetiğine zarar vermesini önler. Renkli cam balkon karanlık olur mu diye düşünüyorsanız gönlünüz rahat olsun. Kapalı balkon modelleri için özel olarak üretilen renkli camlar hem güneş ışıklarından sizi korur hem de dış cephenizin görselliğine katkı sağlar.

Kapalı balkon uygulamaları, balkonların yanı sıra teraslar içinde uygulanmaktadır. Terasların profesyonel bir şekilde kapatılması ve yaşam alanlarına dahil edilmesi oldukça popüler uygulamalar arasında yer almaktadır. Teras ile ilgili olarak profesyonellerden destek alabilir, cam balkon örnekleri gibi uygulamaların terasınıza yapılmasını sağlayabilirsiniz. Renkli cam balkon karanlık olur mu sorusu teras uygulamasında da aklınıza gelebilir. Renkli camlar evinizi daha görsel hale getiren unsurlar olduğu için teraslarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Balkon ve terasları yılın dört mevsimi boyunca kullanma imkanı yaratan kapalı cam sistemleri, genel olarak oturma odasından ibaret olan ortak yaşam alanlarımızı genişleterek, alternatif mekanların oluşmasını da sağlıyor. Soğuk ve yağışlı mevsimlerde tamamen kapatılarak iç mekan haline dönen kapalı balkonlar, sundukları kesintisiz görünümden dolayı dış mekan izlenimi yaratarak açık havada oturuyormuş hissi veriyor. Günümüzde yeni inşa edilen birçok lüks apartmanlarda, kapatılabilir balkon sistemleri opsiyonel olarak bizzat inşaatı firması tarafından sunuluyor.

Bugünkü yazımızda kapalı balkonların avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyen bir derleme hazırladık. Tamamı ülkemizden firmalar tarafından gerçekleştirilmiş kapalı balkon fotoğraflarından oluşan bu derlememiz, farklı balkon kapatma sistemlerini görmenizi de sağlayacak.

Kış odası

HOME STAGING MIESZKANIA 52M² NA SPRZEDAŻ, Better Home Interior Design Better Home Interior Design

 

1) Dört mevsim kullanılabilen ikinci bir yaşam alanı

Etiler Teras, İndeko İç Mimari ve Tasarım İndeko İç Mimari ve Tasarım Modern Balkon, Veranda & Teras

Balkon ve terasları kapatmanın en büyük avantajı, dört mevsim boyunca kullanabileceğiniz ikinci bir yaşam alanı oluşturmaları. Böylece, evin yalnızca salonu ya da oturma odası değil, balkon da ortak bir yaşam alanına dönüşüyor. Kısacası evinizde nasıl döşediğinize bağlı olarak iki oturma odası/yemek odası olabiliyor.

2) Kapalıyken dahi kesintisiz manzara

Katlanır Cam Balkon Sistemleri, Ada İnşaat Ada İnşaat Akdeniz Balkon, Veranda & Teras

Tabandan tavana kadar, tamamen çerçevesiz katlanır cam teknolojisine sahip olan modeller, manzaranın kesilmesine izin vermeyerek açık hava atmosferini koruyor. Böylece iç mekanın konforunda dış mekanın ferahlığıyla zaman geçirebilirsiniz.

3) İçerinin görünmesini engelliyor

Yaz - Kış Balkon Keyfi..., Albert Genau Albert Genau Modern Balkon, Veranda & Teras

Isıcamlı katlanır camlar, doksan derece ve iki yüz yetmiş derece köşelerdendönecek şekilde de monte edilebilmekte. Böylece, L ve U şeklindeki balkonlarda, sistem sorunsuz kullanılabiliyor ve hiçbir sabit köşe birleşim profili kullanılmadan, balkonlar tamamen açık hale getirilebiliyor.

4) Kış bahçesi

Katlanır Cam Balkon Sistemleri, Ada İnşaat Ada İnşaat Akdeniz Balkon, Veranda & Teras

Teraslar kapatıldığında kış bahçesi olarak da işlev görüyorlar, yani soğuk kış ayları boyunca saksı bitkilerini korumak içinde ideal. Hem ısı kontrolünün yapılabileceği hem de muhteşem doğal ışık alan kış bahçelerine şık bir soba kurabilir ya da klima ile de ortamı ısıtabilirsiniz.

5) Toz ve kirden arındırılmış bir mekan

Cam Balkon, armoni yapı armoni yapı Modern Balkon, Veranda & Teras

Şık, iyi yalıtılmış, mekanı tamamen kapatabilen bir sisteme sahip olmak mümkün. İster büyük ister küçük bir balkon ya da teras olsun, mekanı en verimli şekilde kullanmanızı sağlayacak olan katlanır cam sistemleri yalnızca vakit geçirmek için değil, çamaşırları tozdan ve/veya yağmurdan etkilenmeyecek şekilde kurutmak için de ideal.

6) İzolasyona destek

KATLANIR ve SÜRGÜLÜ CAMLAR OPAL PENCERE ,KATLANIR CAM VE GÖLGELEME SİSTEMLERİ Modern Evler

Kapalı bir balkon, arada tampon bölge oluşturarak soğuk kış ayları boyunca iç mekanların izolasyonuna da büyük fayda sağlar. Böylece enerji tasarrufu yapabilirsiniz ve nihayetinde, kapalı balkon ev ekonomisine katkıda bulunmuş olur. 

7) Yağıştan, rüzgardan koruma

Yaz - Kış Balkon Keyfi..., Albert Genau Albert Genau Modern Balkon, Veranda & Teras

Balkonunuzu kapattığınızda, balkonunuz bahar ve kış ayları boyunca yoğunlaşan yağış ve rüzgardan da korumuş olursunuz. Bunun sonucunda, hem iç mekanlar temiz kalır hem de izolasyona katkı sağlanmış olur.

8) Temizlememiz gereken daha fazla cam…

TrioParkKonut Çorlu - Örnek Daire, MAG Tasarım Mimarlık MAG Tasarım Mimarlık Modern Balkon, Veranda & Teras

Balkonu cam sistemlerle kapatmanın en büyük dezavantajı, temizlemeniz gereken daha fazla cam olması. Ayrıca, yaptırmayı tercih ettiğiniz modelin camlarının dışa bakan yüzeylerinin de kolay temizlenebilir olmasına dikkat etmek gerekiyor.

 

9) Ne kadar yer kaplarlar

Yaz - Kış Balkon Keyfi..., Albert Genau Albert Genau Modern Balkon, Veranda & Teras

Cam teraslarla ilgili insanları endişelendiren tek şey yaz ayları boyunca açık kullanmak istediklerinde, camların alanı bloke edip etmeyeceği. Katlanır camların en büyük özelliği işte bu noktada devreye giriyor. Tamamen açılan ve kenarlarda istiflenebilen katlanıp cam sistemleri çok dar alanlar kapladığı için genelde bu bir problem teşkil etmiyor, ancak alanınız çok küçükse, bu konuyu göz ardı etmemelisiniz.

10) Zemin temizliği nasıl olacak?

Cerramiento terraza, Lignea Construcció Sostenible Lignea Construcció Sostenible Modern Evler

Dezavantaj olarak görülebilecek şeylerden sonuncusu ise, özellikle mobilya konmuş, dekore edilmiş kapalı balkonların zemin temizliği konusunda ortaya çıkıyor. Normalde bol suyla yıkamakta sakınca görmediğimiz alanı tıpkı iç mekanlar gibi paspasla silmemiz gerekebilir.

Leave a Comment

Aklınıza takılan her konuda bize yazabilirsiniz.